ההסתדרות

הסתדרות היא גוף בעל כוח והשפעה אדירים, פעמים רבות יותר גדולים מאלו של הממשלה הנבחרת. בהינף עט היא יכולה לעצור לנו את החשמל, להטיל עלינו מצור ימי, לסגור את משרדי הממשלה ולמנוע מאיתנו שירות בעיריות, לשלוט בשכרם של מעל 600,000 עובדים במגזר הפרטי והציבורי כאחד, לחוקק ולעצור חוקים ולהשפיע על סדר היום הפוליטי..

ההסתדרות מחזיקה בפריווילגיות חוקיות רבות. חוק השליש, למשל, מאפשר לוועד שהחתים שליש מהעובדים בחברה להיחשב "וועד יציג" והמעסיק מחוייב על פי חוק לנהל איתם ורק איתם משא ומתן קיבוצי על תנאיהם של כלל העובדים, בין אם הם רוצים בכך ובין אם לא. כוח נוסף הוא השליטה בבית הדין הארצי לעבודה, בו מכהנים 3 שופטים: אחד ממונה ישירות על ידי ההסתדרות, אחד על ידי התאחדות התעשיינים (שהם גוף תומך בפרוטקציוניזם וסגירת סחר ונקדיש לו פוסט בעתיד) ורק השלישי על ידי הממשלה. המשמעות היא פסיקות מרחיקות לכת לטובת ההסתדרות והוועדים שלה

מעבר לכל אלו, ההסתדרות היא "אגודה ע'ותמנית". כלומר, מכיוון שהוקמה על פי החוק הע'ותמני לעמותות, היא אינה חייבת בשקיפות כמו כל עמותה ללא מטרת רווח שהוקמה לאחר מכן. התקציב בן למעלה מ-500 מיליון ש"ח שלה, כמו גם הנדל"ן ושאר הנכסים שעדיין ברשותה, אינם מדווחים לציבור ולמעשה אין לנו שמץ של מושג מה עושים איתם. הכוח הפוליטי של ההסתדרות מביא לכך שכל ניסיון לחשוף את האגודות הע'ותמניות לשקיפות עלה בתוהו.

מה אתם חושבים האם צריך ללכת והילחם בהסתדרות ולפתוח את הכלכלה שלנו לתחרות או להשאיר את המצב כמו שהוא?

 

פרופיל

מאמרים קשורים

בעלי תפקידים

תפקיד: מנכל ההסתדרות
משכורת: 40,000
וותק: 20 שנים
תפקיד: ראש אגף הפנסיה
משכורת: 30,000
וותק: 10 שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *